Jakie pamiątki najlepiej przywieźć z wczasów w Turcji?

Jakie pamiątki najlepiej przywieźć z wczasów w Turcji?

Podczas każdego wyjazdu zastanawiamy się, co przywieźć ze sobą do domu, jakie prezenty dla najbliższych, czy warto obładowywać się bibelotami czy lepiej wrócić z kilkoma bardziej wartościowymi rzeczami. Turcja jest krajem, gdzie znajdziemy mnóstwo wspaniałych pamiątek. Warto więc jeszcze przed urlopem zastanowić się, co chcielibyśmy kupić.

Atrakcyjne okazje na bazarach

Pamiątki Turcja

Przede wszystkim, najlepiej od razu udać się na targowiska, gdzie lokalni sprzedawcy oferują niezliczone ilości różnorodnych produktów. Ceny w sklepach są zawyżane, a na bazarze z pewnością uda się wynegocjować niezłą zniżkę.

Bardzo popularną pamiątką jest Oko Proroka, czyli tradycyjny amulet chroniący przed złymi mocami i urokami. Podobno najlepiej chroni wtedy, kiedy dostaniemy go w prezencie, więc możemy obdarować nim najbliższych. Jest on dostępny w różnych kształtach i formach, od breloczków, poprzez magnesy na lodówkę, aż po wisiorki.

Tureckie dywany znane są z bardzo dobrej jakości oraz przepięknych wzorów. Na straganach dostaniemy zarówno małe chodniczki do przedpokoju, jak i duże dywany do salonu. Musimy liczyć się z tym, że będzie to dość kosztowna pamiątka, za którą w dodatku zapłacimy na granicy cło.

Tureckie przysmaki

Czym byłyby wakacje w Turcji bez lokalnych słodyczy. Asortyment jest tak ogromny, że na pewno nie zdążymy spróbować wszystkiego. Warto jednak kupić chałwę, która dostępna jest w wielu różnych smakach. Miłośnicy czegoś naprawdę słodkiego, powinni skosztować baklawy – jest to ciasto składające się z wielu warstw, pomiędzy którymi umieszczone są orzechy z miodem bądź cukrem.

Na bazarach znajdziemy także bogactwo aromatycznych przypraw. Możemy je kupić w torebkach lub na wagę. Najpopularniejsze to curry, pieprz, papryka, czarnuszka oraz kmin. Turcy są narodem pijącym herbatę, więc jej rodzajów sprzedaje się bardzo dużo. Żeby przyjemnie wspominać wyjazd, możemy nabyć dzbanek do jej parzenia oraz komplet filiżanek. Jeżeli gustujemy w mocniejszych trunkach, to powinniśmy spróbować słynnej anyżowej wódki albo regionalnego wina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*