Jakie pamiątki przywieźć z Egiptu?

Jakie pamiątki przywieźć z Egiptu?

Egipt żyje z turystów, nic więc dziwnego, że tamtejsze sklepy i bazary wypełnione są po brzegi pamiątkami, kosmetykami, produktami spożywczymi, ubraniami oraz masą innych rzeczy, które wczasowicze mogą zechcieć kupić. Sprzedawcy robią, co mogą, żeby przyciągnąć potencjalnych klientów. Warto więc uważać, aby nie trafić na chińskie podróbki czy produkty niskiej jakości.

Zakupy na egipskich bazarach

Przed wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że targowanie się jest częścią tradycji. Nie możemy po prostu przyjść na bazar i zaakceptować ceny, którą poda nam sprzedawca. Jest to najlepsza droga do tego, aby go obrazić. Powinniśmy więc wejść w dialog i potraktować to jako element lokalnego folkloru.

Jednymi z najchętniej kupowanych towarów są fajki wodne. Dostępne są w wielu różnych kolorach i kształtach, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Razem z sziszą warto kupić wkład o ulubionym smaku. Paląc ją w domu, będziemy mogli wrócić myślami do chwil spędzonych podczas wyjazdu. Zanim jednak kupimy fajkę, warto sprawdzić czy wykonana jest z porządnych materiałów i nie przecieka. Możemy poprosić sprzedawcę, aby zapalił ją przy nas.

Oczywiście najpopularniejszymi pamiątkami są rozmaite figurki przedstawiające symbol Egiptu – piramidy, a także Sfinksa czy faraonów. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nie kupujemy chińskiej podróbki, to warto nieco zejść z głównego turystycznego szlaku i poszukać mniejszych sklepików czy straganów, gdzie lokalni rzemieślnicy produkują figurki wysokiej jakości.

Kolejną rozchwytywaną pamiątką z Egiptu jest papirus. Tutaj też dobrym pomysłem będzie znalezienie sklepu wyspecjalizowanego w sprzedaży tego produktu, a najlepiej jeśli sam wyrób będzie ostemplowany jako oryginalny. W przeciwnym wypadku możemy wejść w posiadanie podróbki, która rozpadnie się, zanim przywieziemy ją do domu.

Najciekawsze pamiątki z Egiptu

Miłośnicy dobrej kuchni z pewnością wybiorą się na poszukiwanie aromatycznych przypraw, które będą znacznie mocniej pachnieć, niż te dostępne w Polsce. Do najchętniej kupowanych należą: kwiat hibiskusa, cynamon, kardamon oraz szafran. Jeżeli chcemy mieć wyjątkowo duży wybór, to najlepiej udać się na bazar pamiątki z EgiptuChan Al-Chalili w Kairze.

Na każdym kroku spotkać można wyrabianą ręcznie biżuterię. W Hurgadzie działa mnóstwo dobrych sklepów jubilerskich, oferujących wysokiej jakości wyroby ze złota oraz srebra. Dostaniemy tu piękne pierścionki, naszyjniki, bransoletki czy ozdabiane kolie. Możemy wybierać spośród wzorów klasycznych albo inspirowanych egipską kulturą. Do kompletu pasować będzie szkatułka na biżuterię. Egipt słynie ponadto z wytwarzania doskonałych perfum. Olejki zapachowe warto kupić od razu w dekoracyjnych flakonikach. Być może uda nam się nawet trafić na manufakturę, która stworzy zapach specjalnie dla nas. Bardzo popularne są także egipskie ręczniki na plażę i do rąk – są one wykonane z najlepszych materiałów, więc zapłacimy za nie dość sporo, jednak ich miękkość szybko nam to wynagrodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*