Pyszne pamiątki z greckich wakacji

Pyszne pamiątki z greckich wakacji

Jak z każdych wakacji, tak samo z Grecji turyści przywożą pełne bagaże różnego rodzaju pamiątek mających im kiedyś przypominać miłe chwile spędzone w tym uroczym kraju.  Wczasowicze zazwyczaj poświęcają całkiem sporo czasu na znalezienie i zakup ciekawych regionalnych przedmiotów, ale dziś w dobie zalewających międzynarodowy rynek chińskich produktów trafienie na naprawdę oryginalne wyroby jest coraz trudniejsze. Dlatego bardzo dobrym i jednocześnie praktycznym rozwiązaniem jest nabycie miejscowych produktów żywnościowych charakterystycznych dla danego regionu. Tym sposobem zyskujemy nie tylko oryginalną pamiątkę, ale też smakowity przysmak, który konsumowany zimową porą na pewno przypomni nam nasze wspaniałe letnie wakacje.

Grecki miód w różnych odsłonach

łyżka mioduGrecy kochają miody, które obok oliwy pretendują do miana narodowego przysmaku. Nie ma problemu z ich zakupem, bo spotkamy je zarówno w sklepach typowo pamiątkowych jak i spożywczych. Zachwycają bogactwem smaków i niebanalnymi słoiczkami, które doskonale sprawdzą się w roli prezentu. Wyjątkowo smakowicie wygląda miód z dodatkiem zanurzonych w nim orzechów i migdałów. Na uwagę zasługują też niespotykane w Polsce oryginalne smaki np. tymiankowy, eukaliptusowy, pomarańczowy czy kasztanowy.

Oliwa – na zdrowie!

Tego złocistego płynu nie trzeba chyba nikomu reklamować. Wiadomo, że jak się jest w Grecji to trzeba spróbować i kupić oryginalną tutejszą oliwę. Grecy dodają ją prawie do każdej potrawy i uzyskują niepowtarzalne smaki, warto więc samemu poeksperymentować i nie żałować tego zdrowego produktu podczas przygotowywania powakacyjnych dań i sałatek.

Szczypta smaku w suszonych ziołach

Dodatek aromatycznych ziół potrafi uszlachetnić każdą potrawę. W Grecji najczęściej używa się tymianku, kminku, rozmarynu i anyżu. Spacerując wąskimi uliczkami i odwiedzając lokalne sklepiki warto zaopatrzyć się w saszetki pachnących przypraw, dzięki którym po powrocie do domu w swojej kuchni poczujemy wakacyjne klimaty.

Słodki kęs

Słodycze zawsze dobrze sprawdzają się w roli pamiątki i sympatycznego prezentu z wakacji. Te z Grecji na pewno wyróżniają się na tle innych chociażby ze względu na fakt, że powstają głównie z naturalnych składników takich jak owoce, orzechy, sezam czy miód. Trzeba się też liczyć z tym, że zazwyczaj są bardzo słodkie, ale dla prawdziwych łasuchów nie powinno to stanowić problemu. Najbardziej charakterystyczne lokalne słodkości to oczywiście chałwa w wielu smakach, lukumia, baklava czy kataifi.

Tradycyjny alkohol

Alkohole w różnych regionach świata często różnią się od tych, z którymi mamy do czynienia w swoim kraju, dlatego będąc na zagranicznych wakacjach lubimy skosztować innych smaków. Typowym greckim trunkiem często kupowanym przez turystów jest wódka o smaku anyżowym – ouzo, która po rozcieńczeniu wodą mętnieje i nabiera białego koloru. Można ją kupić również w małych buteleczkach, przeznaczonych na prezenty dla najbliższych.

Apetyczne wspomnienia

Pamiątki „spożywcze” pobudzą nasze kubki smakowe i w bardzo konkretny sposób przypomną nam o wakacjach. Choć zazwyczaj lokalne specjały najlepiej smakują tam gdzie są produkowane, to mimo wszystko na pewno warto spróbować przywieźć kawałek greckiego raju do swojej kuchni.

Comments are closed.