Co spakować na zagraniczny urlop?

Co spakować na zagraniczny urlop?

Wakacje za granicą to marzenie wielu Polaków, którzy pragną oderwać się na chwilę od szarej rzeczywistości, odpocząć od codziennych obowiązków i poznać nowe miejsca. Jednak aby na urlopie nic nie było w stanie zakłócić spokoju urlopowicza, należy się do niego odpowiednio przygotować. Co warto zabrać ze sobą na zagraniczny urlop? Co się przyda, a czego zdecydowanie nie trzeba pakować?

 

Dokumenty, słownik i mapa

mapa na dłoniachCoś, co wydaje się oczywiste, a jednak wiele osób nadal częściowo o tym zapomina – dokumenty. Rodzaje dokumentów, które powinno się zabrać ze sobą za granicę zależą w dużej mierze od kraju będącego celem wycieczki. Najważniejsze z nich to dowód osobisty, paszport, bilety, wiza (w przypadku turystów wybierających się za ocean), często także prawo jazdy i książeczka szczepień. Osoby, którym porozumiewanie się w języku urzędowym państwa, do którego jadą na urlop sprawia kłopot, powinny spakować również słownik z rozmówkami w wersji kieszonkowej. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi kontakt z obcokrajowcami i pomoże w wielu sytuacjach, takich jak zakupy na lokalnych bazarach czy zamawianie posiłku w restauracji. Warto również mieć przy sobie mapę, szczególnie w przypadku turystów zwiedzających okolicę na własną rękę. Posiadanie mapy zminimalizuje ryzyko zgubienia się w nieznanym mieście, a także pozwoli lepiej poznać okolicę i zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki.

Preparaty chroniące przed wysoką temperaturą

Ochrona przed słońcem jest niezwykle ważna, zwłaszcza kiedy urlop odbywa się w egzotycznym kraju, w którym panuje wysoka temperatura powietrza. Koniecznie należy wówczas spakować kosmetyki z wysokim filtrem oraz odpowiednie nakrycie głowy. Kremy, balsamy i olejki ochronne zabezpieczą skórę przed oparzeniami słonecznymi, a kapelusz lub chusta pozwolą uchronić głowę przed niekorzystnymi skutkami działań promieni słonecznych, jak na przykład bóle i zawroty głowy. Warto także mieć ze sobą okulary słoneczne z wysokim filtrem.

Komfortowe obuwie

Wygodne buty to bardzo istotna kwestia, szczególnie jeżeli większość wakacji upłynąć ma na zwiedzaniu i pieszych wędrówkach. Warto zabrać ze sobą co najmniej dwie pary – sportowe, które sprawdzą się podczas wyprawy po nierównym terenie i japonki lub sandały do poruszania się na przykład na plaży. Wszystko zależy jednak od miejsca urlopu i warunków, jakie tam panują.

Leki

Podczas urlopu zdarzają się nieprzewidziane wypadki oraz sytuacje, które mogą odebrać wczasowiczom radość z wycieczki i przyjemność odpoczynku. Niespodziewana migrena, ból brzucha czy stłuczenie podczas wymarzonej wycieczki z pewnością nie będą mile widziane, dlatego warto reagować natychmiast. W walizce każdego turysty powinien znaleźć się komplet leków niezbędnych podczas nagłego ataku bólu, jak również wypadku zakończonego stłuczeniem. Warto spakować leki przeciwbólowe, węgiel leczniczy, a także bandaże i środki odkażające do opatrzenia ran. Lekarstwa nie zajmą dużo miejsca w bagażu, a mogą okazać się zbawienne w wielu nieprzyjemnych sytuacjach.

 

Comments are closed.