Słoneczne wakacje w Turcji. Ile pieniędzy zabrać, aby dobrze się bawić?

Słoneczne wakacje w Turcji. Ile pieniędzy zabrać, aby dobrze się bawić?

Turcja to magiczny kraj na pograniczu dwóch światów, co gwarantuje jedyną w swoim rodzaju mieszaninę kultur wschodu i zachodu w otoczeniu pięknych widoków, a przy tym z gwarancją słonecznej pogody. Nie bez powodu, mimo wielu zawirowań politycznych, nieustająco przybywa tu ogromna liczba wiernych turystów chcących spędzić niezapomniane wakacje na Riwierze Tureckiej lub malowniczym Wybrzeżu Egejskim.

All inclusive, czyli wszystko w cenie

Większość osób planujących urlop w Turcji decyduje się na wczasy organizowane przez doświadczone biura podróży, które zatroszczą się zarówno o przelot, jak i o wygodne zakwaterowanie w komfortowych, klimatyzowanych hotelach. Zazwyczaj oferty obejmują wyżywienie w formie all inclusive, dzięki czemu turyści nie muszą wydawać dodatkowych pieniędzy na posiłki w lokalnych restauracjach. Wiadomo jednak, że będąc w tak ciekawym i odmiennym od naszego kraju państwie, warto choć raz spróbować miejscowych przysmaków serwowanych przez tutejsze klimatyczne restauracje, dlatego każdy turysta przewiduje w budżecie pewną kwotę na okazjonalną degustację poza hotelem.

Co wziąć pod uwagę, planując wakacyjny budżet?

Oszacowanie dokładnej kwoty, w którą należy się zaopatrzyć przed wakacjami w Turcji zależy oczywiście od wielu czynników. Niektórzy turyści starają się niewiele wydawać poza sumą wpłaconą organizatorowi wypoczynku, ale są też tacy, którzy korzystają ze wszystkich oferowanych atrakcji i wycieczek fakultatywnych. Ważne też, czy jedziemy z dziećmi, które jak wiadomo zazwyczaj generują dużo większe koszty i trzeba to wziąć pod uwagę. Planując wakacje, dobrze jest zapoznać się dokładnie z ofertą biura podróży, lokalnymi cenami pamiątek, jedzenia i napojów oraz przede wszystkim z kosztami wycieczek fakultatywnych, dzięki którym można zobaczyć naprawdę fascynujące i przepiękne miejsca. Wcześniejsze oszacowanie wydatków znacznie ułatwi zaplanowanie wakacyjnego budżetu i skorzystanie z bogatej oferty dostępnych atrakcji.

Gotówka czy karta?

W dobie czasów, gdy wszyscy przyzwyczailiśmy się do powszechnego płacenia kartą, często zapominamy o gotówce. Jadąc na zagraniczne wakacje, warto jednak pomyśleć o tym z wyprzedzeniem i zaopatrzyć się w miejscową walutę. Choć płacenie kartą jest dużo wygodniejsze, może okazać się mniej korzystne dla naszego portfela i nie wszędzie możliwe do zrealizowania. Z kolei noszenie przy sobie gotówki jest obarczone ryzykiem kradzieży i utraty pieniędzy, dlatego najbezpieczniej zabrać ze sobą zarówno banknoty, jak i kartę płatniczą.plaża Antalya

Ile pieniędzy przeznaczyć na tureckie wakacje?

W Turcji płacimy lirą turecką (TRY), która obecnie ma bardzo korzystny przelicznik w stosunku do polskiego złotego, dlatego jest to dla nas kraj stosunkowo atrakcyjny, jeśli chodzi o wydatki. Ceny pamiątek i przekąsek są dość zbliżone do polskich, a obiad w restauracji to orientacyjny koszt ok. 25 TRY. Jeśli nie zamierzamy korzystać z wycieczek fakultatywnych, zabranie ze sobą kwoty odpowiadającej 500 zł na osobę wydaje się całkowicie wystarczającym budżetem. Umożliwi bezproblemowe zakupy tureckich pamiątek, odwiedzenie lokalnej restauracji, kupno popularnych miejscowych słodyczy czy skorzystanie z taksówki. Zakładając więc, że podstawowe wyżywienie mamy w hotelu, wspomniana kwota powinna wystarczyć na w miarę swobodne korzystanie z popularnych turystycznych rozrywek i zakupów.

Wakacyjny budżet trzeba jednak trochę inaczej zaplanować, jeśli poza leżeniem na plaży chcemy zobaczyć którąś z intrygujących tureckich atrakcji. Przybliżone ceny wycieczek fakultatywnych warto sprawdzić przed wyjazdem i odpowiednio się do nich przygotować. Przykładowo orientacyjny koszt zobaczenia słynnego Pamukkale wraz ze zwiedzaniem ruin starożytnego Hierapolis to ok. 50 euro od osoby, a kilkugodzinny rejs statkiem połączony z możliwością nurkowania kosztuje ok. 30 euro. Biura turystyczne oferują oczywiście różnego rodzaju wycieczki – zarówno typowo rozrywkowe, jak i takie, podczas których zobaczymy najpiękniejsze zabytki na świecie, więc ostateczny koszt wakacji zależy przede wszystkim od naszych możliwości finansowych oraz upodobań.

Comments are closed.