Wakacyjne wydatki w Bułgarii – ile mieć przy sobie pieniędzy?

Wakacyjne wydatki w Bułgarii – ile mieć przy sobie pieniędzy?

Wybierając się na wakacje do Bułgarii, musimy pomyśleć o zabraniu odpowiedniej ilości pieniędzy na codzienne wydatki, jedzenie oraz dodatkowe atrakcje. Jeżeli zamierzamy żywić się samodzielnie, to tym bardziej powinniśmy zdobyć informacje na temat cen artykułów spożywczych. W innym przypadku mogą nas interesować koszty odwiedzin restauracji, barów i kawiarni, do których będziemy zaglądać od czasu do czasu. Warto więc jeszcze przed wyjazdem zrobić mały research, aby wiedzieć, jak duży zapas gotówki warto przy sobie mieć.

Jakie są ceny w Bułgarii?

Na samym początku, należy wspomnieć, że w Bułgarii płaci się Lewami. Jak każda waluta, tak i ta ulega wahaniom, ale można powiedzieć, że 1 BGN to około 2,1 złotego. Oczywiście przebywając na urlopie, możemy płacić kartą oraz wyjmować pieniądze z bankomatu, zwłaszcza w dużych miastach. W mniejszych możemy czasem mieć z tym problem. Jeżeli zamierzamy korzystać z płatności kartą, warto jednak sprawdzić, jaka jest prowizja naszego banku. Płatność euro jest akceptowana, lecz nie zawsze się opłaca.

Powszechnie panująca opinia jest taka, że Bułgaria jest wyjątkowo tania. Okazuje się jednak, że aż tak dobrze nie jest. Możemy za to liczyć na ceny bardzo bliskie krajowym. Naturalnie najdrożej zawsze jest w dużych miastach, a przede wszystkim w Sofii oraz w miejscowościach nastawionych na znaczny ruch turystyczny. Jeżeli chodzi o sklepy, to małe będą miały wyższe ceny niż sieciowe supermarkety, podobnie jak u nas w kraju. Warto także robić zakupy w miejscach nieco oddalonych od ścisłego centrum czy dużych arterii. Wtedy możemy liczyć na korzystniejsze warunki. Cena chleba kształtuje się na poziomie 2 BGN, a za 10 sztuk jaj zapłacimy około 2,5 BGN. Cena litra wody mineralnej to trochę poniżej 1 BGN. Jeżeli wykupimy wczasy all inclusive, o wielu z tych rzeczy nie będziemy musieli myśleć. Wybór zawsze należy do nas.

Tańszy niż w Polsce jest na pewno alkohol. Lokale robią co mogą, aby ściągnąć turystów, dlatego zdarza się, że za półlitrowe piwo zapłacimy tylko 1 BGN. Warto też poszukać wina czy wódki w dobrej cenie. Oczywiście sklepy w popularniejszych kurortach będą droższe. Zobacz ceny

Na co warto wydawać pieniądze?

dłoń pełna groszyJeżeli chodzi o restauracje, to podobnie jak na całym świecie, w Bułgarii sporo zależy od tego, w jakim miejscu dany lokal się znajduje. Im więcej turystów, tym wyższe ceny. Generalnie jednak można zjeść dobrze i w miarę tanio. Zupę kupimy już za równowartość około 10 złotych. Warto spróbować popularnego w wielu regionach chłodnika na bazie jogurtu czy zupy rybnej z dodatkiem ziół. Cena drugiego dania w przeliczeniu na złotówki to koszt mniej więcej 20 złotych. W Bułgarii bardzo smaczne są owoce morza. Ich ceny są różne w zależności od restauracji. Jeżeli chodzi o dania uliczne, to popularne są hamburgery, kebaby oraz pizza w kawałkach. Za tę ostatnią zapłacimy od 2 BGN wzwyż.

Na urlopie możemy także liczyć na wiele atrakcji. Zwłaszcza w Słonecznym Brzegu, gdzie działa nowoczesny aquapark. Za całodzienny pobyt osoba dorosła zapłaci równowartość 60 złotych, a maluchy połowę tej ceny. Najmłodsze dzieci mogą wejść za darmo. Jeżeli lubimy spędzać aktywny wypoczynek i marzy nam się nauka windsurfingu lub kitesurfingu, to za taką przyjemność będziemy musieli zapłacić około 120 złotych za godzinę lub więcej, w zależności od miejscowości. Wypożyczenie samego sprzętu będzie znacznie tańsze i wyniesie nas jakieś 60 złotych za godzinę. Kajak to koszt rzędu 40 złotych za godzinę, a wynajęcie żaglówki lub katamaranu rozpoczyna się od 100 złotych za godzinę.

Ceny biletów wstępu do muzeów różnią się w zależności od instytucji oraz miejscowości, w której się znajdują. Najtańsze wejście to koszt mniej więcej 15 złotych, natomiast w większych obiektach zapłacimy nawet ponad 40 złotych za jedną osobę. Jeżeli chodzi o pamiątki, perfumy czy lokalne smakołyki sprzedawane na bazarach i w małych sklepikach, to tutaj cena zależy także od naszych zdolności do targowania się. Zawsze warto spróbować uzyskać dobry rabat.

Comments are closed.