Wyjątkowe pamiątki wakacyjne z Bułgarii

Wyjątkowe pamiątki wakacyjne z Bułgarii

Wyjeżdżając na wczasy do Bułgarii, warto zrobić sobie w głowie listę rzeczy, które przywieziemy ze sobą do kraju. Mogą to być prezenty dla najbliższych, pamiątki czy lokalne smakołyki. Kraj ten jest na tyle zróżnicowany, że każdy z pewnością trafi na coś idealnego dla siebie.

Bułgarskie pyszności

Produkowane w Bułgarii wino jest wyjątkowo popularnym produktem, w którym gustują turyści z Polski. Nic dziwnego, jest nie tylko bardzo dobre, ale i przystępne cenowo. Znajdziemy tu bogaty wybór win białych i czerwonych, a także z dodatkiem piołunu. W sklepach spotkamy ponadto wyrabianą z winogron czy śliwek rakiję oraz świetną anyżówkę.

Doskonałym dodatkiem to alkoholi będzie pasta na kanapki Ljutenica. Wyrabia się ją z marchewek, papryki oraz pieczonych bakłażanów. Występuje w wersji łagodnej oraz ostrej. Bez problemu dostaniemy ją w każdym sklepie czy na straganie. Innym równie powszechnym produktem jest ser dojrzewający kaszkawał, wytwarzany z mleka krowiego i owczego.

Regionalne wyroby

 

Bułgaria żniwa

Symbolem Bułgarii jest róża, stąd tak duża popularność olejku różanego, sprzedawanego we wszystkich turystycznych miejscowościach. Wyrabia się z niego rozmaite kosmetyki, takie jak mydła, szampony, kremy, sól do kąpieli czy perfumy. Naturalnie na naszej liście nie może zabraknąć marmolady oraz cukierków o smaku różanym.

Turyści niezwykle chętnie kupują podczas wakacji w Bułgarii ikony. Oczywiście należy uważać, aby nie natknąć się na masowo produkowane podróbki. Dlatego jeśli zależy nam na nabyciu prawdziwej, ręcznie malowanej ikony, powinniśmy udać się do małych miejscowości. W ten sposób zyskamy gwarancję, że stworzył ją lokalny artysta. Warto też rozejrzeć się za ceramiką i innymi produktami rękodzielników, jak talerze, platery, dzbanki czy świeczniki. W tym wypadku również lepiej będzie opuścić kurort, aby znaleźć prawdziwie lokalne wyroby. Na bazarach znajdziemy ponadto mnóstwo tanich podróbek znanych zachodnich marek. Lepiej jednak uważać, bo ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*